Осму годину заредом, наша гимназија је заједно и са осталим новосадским гимназијама учествовала на овогодишњем Прозафесту који организује Културни центар града Новог Сада.
Ове године, Прозафест је почео раније у понедељак разменом књига на тргу код фонтане у Порти, а у уторак, 24.09. званично је и отворен, уручењем награде „Милован Видаковић“ руском писцу Виктору Јерофејеву, а учествовали су још и писци Роланд Орчик из Мађарске, Наталија Фједорчук из Пољске, затим домаћи писци и писци из региона Драгиња Рамадански, Милутин Ж. Павлов, Дејан Трајковски из Македоније. Нажалост, швајцарски писац Стив Сем-Сандберг је неколико дана пре почетка фестивала отказао своје учешће због болести.
Концепт Прозафеста представља пионирску манфестацију која гимназијалцима као младој читалачкој публици приближава савремену прозу и њене ауторе тако што се књижевни сусрети не одигравају уз присуство књижевних критичара и теоретичара, него је замисао да управо ученици буду модератори тих разговора и добију прилику да директно поставе питања аутору у вези са делом, његовим стваралаштвом, промишљањима, узорима и будућим плановима.
Наша гимназија имала је задовољство и част да угости писца Роланда Орчика, рођеног у Новом Бечеју, који је своје високо образовање завршио у Сегедину и остао да ради као професор на матичној катедри за Мађарску и компаративну књижевност.
У среду, 25.09. са почетком у 13:30 у Свечаној сали гимназије уприличен је разговор са писцем, а посећеност је била велика не само од стране ученика, већ и колега професора. Билингвалност нашег госта погодовала је и саставу наше двојезичне гимназије тако да је публика, односно ученици и професори могли да постављају питања и на мађарском језику.
Наредног дана, у четвртак 26.09. ученици наше гимназије су имали прилику да наставе разговор са писцем, овога пута у Културном центру са почетком у 19 часова. У оба наврата, писац је похвалио пажљиво читање и одлична питања која су му ученици као модератори постављали. Разговарало се о инспирацији, ратном стању и манипулацији масама путем медија, утицају друштвених мрежа као веома актуелној теми међу младима, уочавале су се паралеле са великим писцима дистопија, разјашњавали необични наративни поступци и мотиви, говорило о споју музике и језика, као и моћи уметности на људску емпатију. Овакви сусрети представљају у ствари „живи“ час књижевности током ког ученици имају пред собом и дело и аутора, те могу са њим заједно да проникну у дубине књижевног дела.
Ученици: Теодора Сикора (IV1), Уна Лукић, Теодора, Зорица Маричић, Јана Шумарац (IV2), Милица Срданов, Оливера Тегелтија, Анастасија Спасојевић (IV3), Даница Коларов, Ана Ђурић, Тамара Продановић, Теодора Љубојевић (II3),
Ментор: Драгана Бошковић, проф. српске књижевности и језика