Изложба плаката „Филозофија екологије“ ученика Гимназије „Светозар Марковић“ из Новог Сада и професора филозофије Давида Савића биће отворена у четвртак 14. новембра у 13.00 часова у клубу „Трибина младих“ Културног центра Новог Сада. Изложба ће моћи да се погледа до 18. новембра.
Изложба плаката „Филозофија екологије” од 14. новембра у клубу „Трибина младих“
Новембар, месец филозофије
У оквиру наставне јединице „Филозофија екологије„, ученици треће и четврте године наше Гимназије, под менторством професора филозофије Давида Савића, приредили су изложбу плаката у Културном центру Новог Сада, 14.11.2024. године.
Повод за израду ученичких плаката је било одржавање, сада већ традиционалног, часа у природи на Фрушкој гори. Плакат, као израз, је имао сврху да привуче пажњу ученика, да и сами узму учешће у освешћивању значаја питања екологије и заштите животне средине.
На отварању изложбе, 14.11. кроз интердисциплинарни приступ, ученици су у својим излагањима направили осврте промишљајући на тему природе, како из угла природних наука, тако и из угла хуманистичких наука. Фрушка гора, као централна тема, послужила је ученицима да кроз њен природни, али и културно-историјски значај, боље разумеју улогу очувања природне баштине и заштиту животне средине у ширем контексту, наслеђа, духовности и идентитета.
Давид Савић, проф. филозофије
У Културном центру града Новог Сада, 14. новембра, одржана је изложба плаката на тему „Филозофија екологије“ коју је организовао и уприличио професор филозофије Давид Савић. Све плакате дизајнирани су ученици, а инспирација је била шетња која је организована 12. октобра, са циљем да се пробуди свест ученика о природи и њеној пролазности.
Бавили смо се разним темама током шетње: географија Фрушке горе и њена историја, затим биологија, књижевност, веронаука и, на крају, филозофија екологије. Фрушка гора и њене лепоте су биле инспирација ученицима који су били говорници на изложби. У склопу целог догађаја идеја је била да се представи све оно што Фрушку гору чини – оно што је свима нама блиско и драго. Представљени су манастири, али и књижевници који су тамо живели и стварали, којима је она била инспирација. Говорило се и о природним лепотама, о чувању природе и одрживом развоју. Ова изложба је од велике важности, јер се наш свет мења, али природа треба да остане иста, а иницијатива треба да крене од нас самих. Управо због тог циља је изложба осмишљена и реализована.
Ива Дојков III10