PRIMENJENO POZORIŠTE - KREATIVNOST NASIH UČENIKA, MAJ 2018

Master program Primijenjeno pozorište, glavni modul, ispit # 3: Program Teatra u obrazovanju "Čekajući Božu". Studentice programa Tamara Despotović-Ćurčić (profesorka francuskog jezika), Ivana Markovljev (profesorka istorije), Tamara Nikolić Maksić (docent andragogije) i Kristina Vuletić (glumica) su odigrale tri beskućnika i njihovog prijatelja pesnika, u gorkoj smešnoj 30-minutnoj drami koju su i napisale. Predstava je izvedena u dvorištu Akademije umetnosti u Novom Sadu, kako bi se dočarala realnost stanovanja pod vedrim nebom. Tamo su učesnici Gimnazije Svetozar Marković, različitim materijalima izgradili sklonište za tri odrasle osobe. Kasnije su videli da sklonište postaje stvarna scenografija predstave.

Razni razlozi zbog kojih sve više ljudi u Srbiji ne može sebi da priušti stanovanje je otkriveno kroz predstavu, a još više nakon predstave kada su mladi učesnici ušli u uloge stručnjaka i razgovarali sa likovima trojice beskućnika; Nikolom, Tomom i Bracom. Imali su moralno težak izbor: koji od troje prijatelja se kvalifikuje za mesto u novom stambenom projektu? Mladi "stručnjaci" na kraju su došli do kreativnog rešenja, koji bi morao da savlada određena birokratska pravila "stambenog projekta"! Dan nakon programa, mnogi od njih su pisali o tome kako su po prvi put videli beskućnike kao ljude. Oni su pisali o svojim idejama o tome kako građani mogu pružiti značajnu pomoć kada država okreće leđa građanima kojima je potrebna pomoć. Mnogi od tih učenika će u budućnosti postati psihologi, socijalni radnici, doktori i civilni službenici... baš kao i uloge koje su imali u ovom programu.

prof. Akademije umetnosti u Novom Sadu, Hristina Muratidu